And the 2018 Winners are…

Auditorium/Stage Grand Champion

1. Naperville North Jazz Ensemble

Auditorium: H.S. Jazz Ensembles Class AA

3. William Fremd Jazz Ensemble

2. Wheeling Jazz Band I

1. Naperville North Jazz Ensemble

Auditorium: H.S. Jazz Ensembles Class A

3. Carmel Catholic Jazz Ensemble

2. Grayslake Central Jazz Band

1. Tinley Park Honors Jazz Ensemble

Auditorium: Soloist Medals

1. Megan Dougherty, Tinley Park: Vocalist

2. Jimmy Glenson, Oswego East: Baritone Saxophone

3. Amy Perez-Brennan, Wheeling: Drums

4. Matt Hendricks, Tinley Park: Alto Saxophone

Auditorium: Scholarships & Awards

Birch Creek Performance Center –partial tuition scholarship

Brandon Jaimes, Schaumburg: Trombone

Roosevelt University–full 4-year tuition scholarship

Garrett Frees, Naperville North: Tenor Saxophone

Cafeteria: Jazz I Ensembles Class A

2. Belvidere Jazz Ensemble

1. Williamsville Jazz Band

Cafeteria: Jazz I Ensembles Class AA

1. Buffalo Grove Jazz Ensemble

Cafeteria: H.S. Jazz Ensembles II Class AA

2.William Fremd Jazz Lab Band (tied)

2. Oswego Blue Jazz Ensemble II (tied)

1. Warren Township Jazz Lab Blue

Cafeteria: Soloist Medals

1. Andy Kies, Palatine: Guitar

2. Kyle Bacharn, Oswego Blue: Trombone

3. Abby Svec, William Fremd: Piano

4. Noah Schuning, West Chicago: Tenor Saxophone

Cafeteria: Scholarships & Awards

Shell Lakes Arts Center–5 partial tuition scholarships

1. Drums: Tommy Sagins, Williamsville

2. Bass: Jenna McCarty, Williamsville

3. Piano: Cameron Oberecht, Buffalo Grove

4. Trombone: Isabella Lang, Williamsville

5. Guitar: Kenneth Olzewski, Warren Township Gold

Midwest Young Artists–1 partial scholarship

Ariette Kaberlein, William Fremd: Alto Saxophone

Orchestra: H.S. Jazz Combo Class AA

3. Wheeling Jazz Combo

2. William Fremd Jazz Combo

1. Naperville North Jazz Combo

Orchestra: H. S. Jazz Combo Class A

2. Marmion Rosary Jazz Combo

1. Carmel Catholic Jazz Combo

Orchestra: J.H. Jazz Combo

1. Gemini Jazz Combo

Orchestra: Soloist Medals

1. Drummer from Conant, Conant: Drums

2. Guitar Player from Carmel Catholic, Carmel Catholic: Guitar

3. Bassist from Fremd, William Fremd: Bass

4. Kevin Braner, Naperville North: Tenor Saxophone

Orchestra: Scholarships & Awards

Northern Illinois University Scholarship

Rhythm player: Maura McManus, Naperville North

Horn player: Garret Frees, Naperville North

Summer Jazz Camp: Ken Nakajima, William Fremd

Lyceum: Junior High Ensemble I

3. Grayslake Jazz Ensemble

1. Cooper Jazz Ensemble I (tied)

1. Holmes Jazz Ensemble (tied)

Lyceum: Junior High Ensemble II

3. Holmes Jazz Band II

1. Cooper Jazz Band II (tied)

1. London Jazz Band II (tied)

Lyceum: Soloist Medals

1. Frank Apicella, Cooper

2. Ethan Deguzman, Cooper

3. Abbey, District 54

Midwest Young Artists–1 partial scholarship

1. Eunice Park Holmes Middle School

Buy Tickets Online

Buy Tickets Now!

New for 2018, we are offering attendees the opportunity to purchase tickets for the North Shore Jazz Fest ahead of time. You can purchase general admission tickets and family packages using the fields below to complete you order. You can pick up your tickets/wristbands at our “Will Call” kiosk outside of the Auditorium. Please bring a copy of your receipt.

Ticket Type
Name for Will Call:

All sales are final.

Participating Bands

We’re thrilled to welcome the following schools whose bands will be performing at the North Shore Jazz Fest.  The Performance Schedule will be published closer to the event date.

Contact Us